Většina Čechů spí v týdnu maximálně 8 hodin, o víkendu si pak rádi přispí o hodinu až hodinu a půl. Více než dvě třetiny si pamatují své sny a největší část respondentů usíná na boku. Ukázalo to šetření Českého národního panelu, které proběhlo v první polovině ledna na vzorku pěti set respondentů z internetové populace ve věku 18–65 let.
Výzkum potvrdil, že délka spánku se liší v pracovním týdnu a o víkendu. Zatímco ve všední dny spí tři čtvrtiny dotázaných maximálně 8 hodin, o víkendu spí největší část respondentů (66 %) mezi 8 až 9,5 hodinami, což je přirozeně způsobeno tím, že mimo pracovní týden si můžeme dovolit „přispat“.
Čas, kdy chodíme spát o víkendu, se však často příliš neliší od pracovního týdne: téměř tři čtvrtiny dotázaných chodí spát o víkendu maximálně o hodinu později než ve všední dny.V pracovním týdnu přitom chodíme nejčastěji spát mezi desátou a jedenáctou hodinou a vstáváme v 6 hodin ráno, zatímco o víkendu běžně uleháme mezi jedenáctou a půl dvanáctou večer a vstáváme v 8 hodin ráno.Tři ze čtyř dotázaných si pamatují své sny. 16 % dále ví, že se jim něco zdálo, ale neví, o čem, 7 % si své sny nepamatuje vůbec a zbývající 3 % dotázaných odpověděly, že se jim sny nezdají.Co se týče polohy při usínání, tři čtvrtiny Čechů ve výzkumu Českého národního panelu uvedlo, že nejčastěji usínají na boku. Tato poloha je srovnatelně oblíbená u mužů i žen. 16 % usíná na břiše (přičemž tato poloha je oblíbenější u žen) a 9 % na zádech (tato poloha je naopak oblíbenější u mužů).
TZ Spánku o víkendu obvykle věnujeme o hodinu a půl více než ve všední dny