Až 70 % dětí přečte alespoň jednu knihu měsíčně, větší tendenci sáhnout po knize mají holky než kluci a s vývojem čtenářství u dítěte mohou pomoci rodiče, a to například pravidelným večerním předčítáním – tyto a další poznatky vycházejí z aktuální studie, kterou pro Národní knihovnu ČR realizovala společnost MEDIARESEARCH.
Výzkum se uskutečnil kvantitativní (1519 respondentů) i kvalitativní metodou (39 respondentů) na vzorku dětí ve věku 9-14 let.Až 7 dětí z 10 přečte alespoň jednu knihu měsíčně, zbylé 3 však nepřečtou žádnou. Většími čtenáři jsou mezi českými dětmi dívky: až 71 % z nich sáhne po knize alespoň jednou týdně, z chlapců jen 54 %.Výzkum dále ukázal, že raději než čtení se děti ve volném čase věnují jiným aktivitám: vyhrává u nich sledování televize, dále si rádi hrají doma nebo venku, brouzdají po internetu nebo hrají počítačové hry.
Čtenářství u dětí však lze podpořit: největší vliv na něj má rodina a škola. Rodiče mohou pozitivně ovlivnit vztah dětí ke čtení například pravidelným večerním předčítáním, když jsou děti malé. Stále se však v Česku najde 12 % dětí, kteří rodiče před spaním nikdy nečetli. Pozitivnější vztah ke čtení si dále mohou vytvořit ty děti, jejichž rodiče jsou sami čtenáři. Velice důležitým momentem se také ukazuje být setkání s tou správnou knihou.Co se týče oblíbených dětských knih, vede žebříček série Harryho Pottera, na druhém místě děti nejradši sáhnou po Deníku malého poseroutky a třetí místo patří upírské sáze Stmívání. Žánrově lze oblíbené knihy dětí rozdělit podle pohlaví: chlapci preferují především dobrodružné knížky a komiksy a dívky mají nejradši knihy o přírodě a zvířatech a pohádky.tz alespon jednou mesicne precte knihu 7 deti z 10 casteji nez k cetbe ale zasednou k televizi nebo pocitaci